Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Chmiel zwyczajny - lek, czy chwast? O tajemnej mocy ziół, cz.3
Autor:
Róża

Dziś następne dwa zioła i ich wpływ na nasze zdrowie.

CHMIEL ZWYCZAJNY - w Polsce rośnie w wilgotnych zaroślach, ale również uprawiany jest do wytwarzania piwa oraz dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego. Owoce chmielu zbiera się w sierpniu. Szyszki chmielowe zawierają do 1,6% olejku eterycznego. W sumie znaleziono w olejku ponad 100 składników.

Szyszki chmielu mają działanie uspokajające, rozkurczowe. Zmniejszają napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, jelit i dróg moczowych, obniżają ciśnienie krwi i zwiększają wydalanie moczu. Gorycze chmielowe pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, ułatwiają trawienie, zwiększają łaknienie. Gorycze...i tu UWAGA!!!!wykazują działanie przeciwnowotworowe. U kobiet bardzo często występuje obfitsze miesiączkowanie. Zastrzeżenia!!! Dotykanie świeżych roślin powoduje niekiedy reakcje alergiczne. A teraz ZASTOSOWANIE W APTECZCE.

/jako środek poprawiający trawienie, rozkurczowy i wzmacniający/

1 łyżkę szyszek zalać 1 szklanką wrzątku i pozostawić na parze na 15min. po czym przecedzić. Pić 2-3razy dziennie po 1/4-1/3 szklanki na 30 min przed posiłkiem.

 /jako środek na nadpobudliwość seksualną/ Do butelki po piwie wsypać łyżeczkę szyszek chmielowych, liści melisy, liści mięty i pozostawić na 12godzin po czym przecedzić. Pić należy od 1/2szklanki do całej butelki /w zależności od wieku, stopnia nasilenia i w zmazach nocnych oraz bezsenności na tle erotycznym/

/zioła do obmywania głowy/ zmieszać 30g szyszek chmielowych, korzeni łopianu, ziela skrzypu oraz 80g rozdrobnionych korzeni mydlnicy i 20g rumianku. 2 łyżki stołowe wsypać do 2 szklanek zimnej wody i gotować pod przykryciem do 30min. Odstawić na15min i przecedzić. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalać ponownie 2 szklankami wody, zagotować, ostudzić i dodać 2 szkl. ciepłej wody. Pierwszym płynem zmoczyć włosy masując skórę. Poczekać 5 min.  i umyć wodą z powtórnego odwaru... Zabieg jest skuteczny przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu a nawet grzybicy... No cóż, wypróbujcie sami.

CHRZAN POSPOLITY - w Polsce rośnie dziko na polach i w ogrodach. Służy przede wszystkim jako przyprawa. Świeży korzeń chrzanu  ma działanie drażniące na skórę, przeciwreumatyczne i bakteriobójcze... Przyjęty doustnie pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma też niestety działanie uboczne, a mianowicie pozostawiony za długo na skórze  może spowodować uszkodzenie, zapalenie i pęcherze...

A TERAZ ZASTOSOWANIE /jako ostra przyprawa do mięs i sosów/ oraz jako syrop wykrztuśny...

W lecznictwie ludowym stosuje się zewnętrznie sok z utartego chrzanu:

10% amoniak/ 1 część i 4 części soku ze świeżo utartego chrzanu...Wciera się w stawy oraz  ścięgna. Miazga z chrzanu ma zastosowanie w chorobie reumatycznej, bólach stawowych.

/w kaszlu ,nieżytach dróg oddechowych/ Syrop chrzanowy: do 100g utartego chrzanu dodać 1/2 przegotowanej, ostudzonej wody i pozostawić na ½ godz. Wycisnąć sok przez płótno, dodać 100g miodu. Pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Okład z chrzanem- utrzeć korzeń chrzanu, położyć na chore miejsce, nakryć ceratką. TRZYMAĆ DO MOMENTU SILNEGO PIECZENIA i szybko usunąć. Skórę wytrzeć do sucha, posmarować maścią tranową.


Wkrótce cd. naszej apteczki domowej...

*Róża*

 
 
 
Kategorie:

Porady życiowe, Płeć i ciało

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl