Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Bez czarny i Biedrzeniec anyż -zastosowanie i właściwości
Autor:
Róża

BEZ CZARNY- w Polsce występuje  na nizinach i w górach. Rośnie w lasach, zaroślach, parkach i w pobliżu domów.

S U R O W I E C- do celów leczniczych zbiera się kwiatostany w czerwcu, suszy w miejscach przewiewnych. Po wysuszeniu, przesiewa przez specjalne sita, odrzuca szypułki i otrzymuje tzw. Flos Sambuci, czyli kwiat bzu czarnego. Owoce zbiera się w sierpniu. Postępowanie jak w przypadku kwiatów. Otrzymujemy wówczas owoc bzu czarnego tzw. Fructus Sambuci. Niejednokrotnie również kora jest wykorzystywana, tzw. Cortex Sambuci i korzenie.

D Z I A Ł A N I E- kwiaty bzu działają napotnie, mają działanie moczopędne. Owoce bzu mają podobne działanie moczopędne ale również przeczyszczające...usuwają wraz z potem szkodliwe produkty przemiany materii. Nie bez znaczenia jest działanie przeciwbólowe bzu. W liściach bzu doszukano się substancji, które zwiększają odporność na choroby zakaźne.

P R Z E T W O R Y:

ODWAR Z KWIATU BZU: od jednej do półtorej łyżki kwiatów zalać1 szkl. wody i ogrzać do wrzenia, gotować pod przykryciem 3min. Odstawić na 15 min. i przecedzić, po czym pić od 1/3-1/2 szkl. 3 razy dziennie miedzy posiłkami jako lek moczopędny. Jako środek napotny i przeciwgorączkowy  jest wyśmienity z dodatkiem 2 łyżek syropu malinowego.

ZIOŁA MOCZOPĘDNE Z KWIATU BZU: zmieszać 20g kwiatów bzu, wiązówki błotnej, liści brzozy, ziela nawłoci i ziela połonicznika. Zalać tę mieszankę/3 łyżki/ 3 i 1/2szklanki wrzątku, ogrzewać do wrzenia 5 min. Po czym odstawić na 15 min. i przecedzić. Pić 4 razy dziennie jako lek moczopędny.

ODWAR Z OWOCÓW BZU CZARNEGO: 2 łyżki owoców zalać 1 szkl. wody, ogrzać do wrzenia pod przykryciem 5 min, po 15 min przecedzić. Pić 1/3 szkl. 4 razy dziennie miedzy posiłkami jako lek moczopędny, a 1/2 szkl po jedzeniu jako lek przeciwbólowy i ułatwiający wypróżnianie. W przypadku nerwobólów lub migreny sporządzamy odwar z 4 łyżek owoców 1 i 1/2 szklanki wody trzeba wypić to w 3 porcjach w ciągu dnia.

SOK Z OWOCÓW BZU: owoce ogrzewać w naczyniu dopóki nie puszczą soku, rozetrzeć na sicie lub durszlaku. Powstały sok musi się odstać, po czym trzeba dodać cukru w proporcji 1:1, zagotować, rozlać do butelek. Miąższ włożyć do naczynia, dodać cukru, przełożyć do słoików. Sok należy pić 3 razy dziennie po 2 łyżki/ nerwobóle, zapalenie korzonków nerwowych, przy grypie, zaburzeniach trawienia. Powidła spożywać 1-4 razy dziennie po 1 łyżeczce na te same schorzenia.

BIEDRZENIEC ANYŻ-W Polsce hodowany na plantacjach i ogródkach

S U R O W I E C: Owoce zbiera się pod koniec sierpnia, suszy. Służy do otrzymywania olejku eterycznego, który z kolei ma zastosowanie w cukiernictwie oraz w przetwórstwie alkoholowym.

D Z I A Ł A N I E: ułatwiają wydzielanie śluzu, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, likwidują wzdęcia, zwiększają łaknienie. Wyciągi z owoców poprawiają laktację, a olejek działa odkażająco na skórę.

P R Z E T W O R Y:

NAPAR Z OWOCÓW ANYŻU: pół łyżeczki anyżu zalać 1 szkl. wrzącej wody i pozostawić na parze na 30 min., przecedzić. Pić 3łyżki 5 razy dziennie na godzinę przed jedzeniem w zaburzeniach trawienia, przy braku apetytu, a po jedzeniu jako środek wykrztuśny.

MIÓD ANYŻOWY:1 łyżka sproszkowanych/zmielonych/owoców anyżu wymieszać z 2 łyżkami miodu. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżeczce po jedzeniu jako środek wykrztuśny.

ZIOŁA WYKRZTUŚNE: zmieszać po 20g owoców anyżu, kolendry, drapacza lekarskiego i rdestu. Zalać 1 łyżkę ziół szklanką wrzątku i ogrzewać 5 min. Odstawić na 15 min. Pić w przypadku braku apetytu, bólach żołądkowych.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM ZDROWIA... szczególnie jesienią, kiedy jest duża zachorowalność na grypę.

*Roża*

 

Kategorie:

Porady życiowe

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl