Xena
Asany- to pozycje wzmacniające, rozciągające i oczyszczające ciało. Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi: osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne joga energetyzuje i pobudza. Jogę może ćwiczyć każdy - ćwiczenia są bardzo zróżnicowane.
Aby osiągnąć dobre wyniki w uprawianiu jogi, należy ćwiczyć ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Asany wykonujemy w luźnym, niekrępującym ruchów ubraniu, boso, na specjalnej macie antypoślizgowej. Gołe stopy są ważne, ponieważ w nich znajdują się zakończenia nerwowe każdego organu ciała. Na początku wiele osób czuje wielką niemoc i frustrację, bo asany wydają się zbyt trudne. Ale chęci i zapał sprawiają, że z dnia na dzień ich wykonanie jest coraz łatwiejsze.
******** POZYCJE ********
1.Vrksasana - pozycja drzewa
Praktyka jogi ożywia ciało, otwiera serce i uspokaja umysł. Drzewo jest doskonałą pozycją wyrabiającą fizyczną i emocjonalną równowagę oraz wyciszającą poruszenia umysłu.
3.Trikonasana - pozycja trójkąta. Trójkąt to jedna z ważniejszych pozycji stojących. Wzmacnia nogi, uelastycznia biodra, rozwija klatkę piersiową. Nogi są fundamentem, odnich zależy utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
4.Uttanasana - intensywne rozciąganie jest bardzo regenerującą pozycją. Wycisza umysł, kieruje uwagę do wnętrza i odpręża. Jest to świetna pozycja dla osób nadpobudliwych, zestresowanych i zmęczonych. Regularna praktyka łagodzi depresję i reguluje ciśnienie krwi. Jest to świetne przygotowanie do pozycji odwróconych np. stania na głowie. Tę asanę szczególnie polecam. Człowiek odpręża się i nabiera sił po trudach dnia codziennego. Jak ją wykonać?
- Przede wszystkim trzeba stanąć z lekko rozsuniętymi stopami i całkowicie wyprostować kolana. Unieś ręce ponad głowę i spleść przedramiona, chwytając łokciami za łokcie. Na wdechu wyciągnąć łokcie do góry rozciągając brzuch, klatkę piersiową i okolice pach.
- Na wydechu, utrzymując długi przód tyłowa i proste nogi pochylić się do podłogi. Skupić się na wyciąganiu kręgosłupa i rozciąganiu tylnych części nóg, a nie na sięganiu w dół. Następnie przenosimy ciężar ciała na przednią część stóp, skręcamy uda do wewnątrz i unosimy pośladki.
- Całkowicie rozluźniamy głowę i pozwalamy by swobodnie zwisała. Musimy poczuć wrażenie dopływające z ciała: rozciąganie nóg, wyciąganie kręgosłupa, dopływ krwi do głowy, rozluźnienie twarzy i wydłużenie oddechu. Pozostajemy w pozycji 2 minuty. Wychodząc z niej unosimy najpierw dół pleców, następnie mostek, a na samym końcu głowę (nadal w stanie rozluźnienia).
- W przypadku dyskopatii i bólu wykonujemy pozycję, opierając dłonie na ścianie na wysokości bioder, tak aby tułów był równoległy do podłogi, a nogi pionowo. Pracujemy z wydłużaniem kręgosłupa i prostowaniem pleców. Poprzez unoszenie pośladków rozciągaj tyły ud.
5. Paścimottanasana - skłon w przód intensywne rozciąga cały tył ciała,
od pięt przez łydki, uda, plecy, aż do tyłu głowy. Rozciąganie chronicznie napiętych (sztywnych) mięśni uwalnia zablokowaną w nich energię, rozluźnia ciało i obniża aktywność układu nerwowego.
6.Supta baddha konasana - pozycja spętanego kąta, idealna pozycja dla relaksu, szczególnie polecana kobietom. Sprawia, że miesiączki występują regularnie. Systematycznie wykonywana przed porodem zmniejsza bóle porodowe i przeciwdziała powstawaniu żylaków
7.Bharadvajasana I - skręt jest jedną z prostszych pozycji ze skrętem tułowia. Siedzenie na podłodze zwiększa ruchomość stawów biodrowych, a skręt wzmacnia mięśnie grzbietu oraz uelastycznia barki i kręgosłup.
8. Adhomukha Śvanasana - pies z głową w dół pobudza ciało i wycisza umysł. Powoduje dotlenienie mózgu, uspokaja układ nerwowy i zwalnia akcję serca. Usuwa zmęczenie i odświeża ciało.
Rozciąga nogi i kręgosłup, dzięki czemu zmniejszają się bóle w dole pleców.
9. Dhanurasana - łuk To pozycja, która wzmacnia i odświeża oraz działa antydepresyjnie. Opieranie się na brzuchu masuje wewnętrzne organy, poprawiając ich ukrwienie.
10.Urdhva Dhanurasana - mostek wzmacnia mięśnie pleców, pośladków i ud. Wykonywanie tej pozycji rozciąga cały przód ciała, dzięki czemu zostaje pobudzona praca serca i krążenie krwi oraz rozkurczają się narządy wewnętrzne brzucha.
11.Salamba-sarvangasana - świeca wzmacnia mięśnie pleców i rozluźnia spięte pod wpływem stresu mięśnie karku.
12. Śavasana - relaks wycisza układ nerwowy, usuwa migreny i chroniczne zmęczenie, pomaga skumulować energię. Jest pierwszym krokiem w praktyce medytacji.
13. Dhyana - medytacja uspokaja układ nerwowy, wycisza i pomaga w regeneracji organizmu.
Jogę można trenować nie tylko na zajęciach z jogi, lecz także w zaciszu domowym. Asana przynosi nie tylko wytchnienie ale i okazję do poznania samego siebie. Da nam poczucie wytchnienia od życia w biegu i moment wyciszenia. Pozwoli pozyskać energię, by kolejny dzień zacząć z uśmiechem na twarzy.
Praca nad sobą, Porady życiowe, Płeć i ciało