Róża
BOBREK TRÓLISTKOWY- w Polsce wystękuje na bagnach, łąkach, nad brzegami stawów.
S U R O W I E C- do celów leczniczych, liście bez ogonków, na początku kwitnienia w maju i czerwcu. Suszy się je w miejscach zacienionych i przewiewnych.
D Z I A Ł A N I E- wydzielanie lepsze soku żołądkowego, śliny, soku trzustkowego. Poprawia komfort czynności trawiennych, zwiększenie łaknienia. Związki czynne działają pozytywnie na śluzówkę żołądka.
Z A S T O S O W A N I E- niedoczynność wydzielnicza żołądka, wyniszczenie organizmu, rekonwalescencja, działają wzmacniająco na organizm.
P R Z E T W O R Y:
ODWAR Z LIŚCI BOBRKA- pół łyżki liści zalać 1 szklanką wrzącej wody, gotować 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 2 łyżki stołowe od 4-5 razy dziennie na 1 godzinę przed posiłkiem, jako środek pobudzający trawienie i wzmacniający.
ZIOŁA ŻOŁĄDKOWO-TRAWIENNE- zmieszać po 25g liści bobrka, mięty, kłączy tataraku, korzeni lukrecji, ziela neostrzyka, tymianku. 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wody wrzącej i gotować 3 min. Odstawić na 10 min i przelać do termosu. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem w bezkwaśności, w nieżycie, wzdęciach.
BORÓWKA BRUSZNICA- w Polsce dość pospolita, występuje w lasach nizinnych szpilkowych, zaroślach, wrzosowiskach.
S U R O W I E C- do celów leczniczych zdrowe liście zbiera się jesienią i suszy w miejscach przewiewnych i zacienionych.
D Z I A Ł A N I E- moczopędne, odkaża drogi moczowe, zwiększa wydzielanie moczu, działanie ściągające na błony śluzowe przewodu pokarmowego, zapobiega biegunkom, zmniejsza stany zapalne, owoce brusznicy regulują trawienie.
Z A S T O S O W A N I E- odwary działają bakteriobójczo, moczopędnie w kamicy nerkowej, miedniczek, nieżycie pęcherza.
P R Z E T W O R Y:
ODWAR Z LIŚCI BORÓWKI BRUSZNICY-1 łyżkę liści zalać 1 szklanką wody letniej i ogrzać do wrzenia. Gotować pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić od 1/3 szklanki-1/2 szklanki 3 razy dzienni, jako środek odkażający drogi moczowe oraz w nieżytach przewodu pokarmowego.
ZIOŁA MOCZOPĘDNE-zmieszać po 20g liści borówki, kwiatu wrzosu, liści brzozy, ziela nawłoci, ziela skrzypu po czym zalać 1 i 1/2 ziół 2 szklankami gorącej wody i gotować powoli 7 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić od 1/2-2/3 szklanki 3 razy dziennie, jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe.
ZIOŁA W NIEŻYCIE PĘCHERZA- zmieszać 40g liści borówki, 20 g ziela skrzypu i ziela bratków oraz po 10g kwiatów rumianku i brzozy. Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody, ogrzać do wrzenia, odstawić na 10 min., przecedzić. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami w nieżycie pęcherza i przy bólu w oddawania moczu.
Mam nadzieję, że cykliczne artykuły o ziołach są przydatne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy naturalne metody leczenia są skuteczne i zdrowe. Nie wykazują działań ubocznych /jak w przypadku leków/ i można niejednokrotnie zapobiegać niektórym chorobom pijąc je regularnie..a zatem zdrowia!
*Róża*
Porady życiowe