Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Mudry- przywracanie równowagi w organizmie
Autor:
Usunięty Ekspert

Czym są mudry?

Mudry, nazywane czasem jogą dłoni, są specjalnym układem palców i dłoni. Przypominają assany jogi i podobnie jak one, w ciągu kilku minut, mogą zwiększyć przepływ energii życiowej i zneutralizować negatywne oddziaływania. Od wieków wykorzystuje się mudry w celach uzdrawiania, ale obecne są także w praktykach medytacyjnych i rytualnych.

Metodę uzdrawiających gestów rozpowszechnił jogin Keshav Den. Nazwano ją „jogą małych palców”. Inna nazwa tej metody uzdrawiania to „mudry”. Metoda ta polega na oddziaływaniu na wewnętrzne organy poprzez delikatny ucisk poszczególnych palców w określone miejsca.

Być może czytałeś wspaniałą książkę Gertruda Hirschi pt. „Mudry: Joga dłoni dla ciała, umysłu i duszy”, w której  analizuje on znaczenie słowa „mudra”. Otóż, słowo to wywodzi się z sanskrytu i oznacza „pieczęć”. Można podzielić to słowo na sylaby, a wówczas słowo „mu” oznacza „radość”, a słowo „ra” – wywoływać. Zatem słowa „mudra” w swobodnym tłumaczeniu oznacza „pieczęć, która przynosi radość”.

 Komunikujemy się za pomocą dłoni

Komunikowanie się jest procesem, dzięki któremu otrzymujemy i przekazujemy informacje. Można tego dokonać za pomocą dłoni. Według Ajurwedy dłonie są jedną z najważniejszych części ciała. Na dłoniach, podobnie jak na stopach znajdują się punkty łączące z poszczególnymi wewnętrznymi organami. Uciskanie tych punktów powoduje przywrócenie równowagi. Poza tym, że nasze dłonie służą do uzdrawiania, pełnią też inną ważną funkcję, mianowicie funkcję komunikacyjną. Za pomocą dłoni możemy komunikować się z innymi. Za pomocą dłoni wysyłamy i odbieramy komunikaty.

Ludzie często nieświadomie wykonują pewne gesty, np. podczas rozmowy z innymi, wyrażając poprzez dłonie pewne stany umysłu, postawy czy nastroje. Obserwując dłonie innych osób możesz rozpoznać ich ukryte nastawienia, myśli czy emocje. Dłonie odkrywają nasze intencje i intencje naszych rozmówców. Szczególnie wyraźne jest to w sytuacji kiedy, to, co widoczne na zewnątrz jest sprzeczne w tym, co ukryte wewnątrz. W takiej sytuacji bardziej wiarygodne są informacje przekazywane poprzez dłonie.

Co więcej, nasze myśli i odczucia wpływają na to, jak układamy nasze dłonie, ale występuje też zależność odwrotna. Układy naszych dłoni wpływają na nasze myśli, odczucia i zachowania.

 Uzdrawiające mudry

Dr Edward Bach napisał kiedyś, że choroby nie wyleczy się materialistycznymi metodami, z tej prostej przyczyny, że choroba w swej genezie nie jest materialistyczna. To, co znamy jako chorobę jest ostatnim stadium bardzo głębokiego chaosu czy wewnętrznego nieuporządkowania. Uzdrowienie polega na przywróceniu porządku, równowagi.

Jest wiele metod przywracania równowagi w organizmie. Jedną z nich są mudry, które pomogą Ci w:

- uśmierzeniu dolegliwości fizycznych,

- redukcji stresu,

- przywróceniu równowagi mentalnej i emocjonalnej,

- przyspieszeniu procesu rozwoju duchowego

 Mudry: medytacja dłoni

Praktykowanie mudr może stać się codzienną medytacją. Ćwiczenia wykonuje się łatwo, bez naprężania mięśni i bez wysiłku. Ważne jest, abyś podczas wykonywania mudr utrzymywał stan odprężenia. Możesz zamknąć oczy.

Wykonywanie mudr ma ważną zaletę, można je wykonywać niemal niezauważalnie dla innych osób. Kiedy stoisz przed podjęciem ważnej decyzji lub bardzo stresujesz się przed egzaminem lub sprawdzianem, kilka sekund praktyki może przynieść Ci niespodziewane rezultaty. W normalnych warunkach warto jednak uczynić z mudr rytuał.

Przed wykonaniem mudry

Dokładnie wymasuj ręce. Pomasuj każdy palec, grzbiet i spód dłoni  oraz nadgarstki. Następnie zrób mudrę.

Skoncentruj całą swoją uwagę najpierw na masażu dłoni, następnie układach dłoni i wreszcie na oddechu. Po wykonaniu mudry możesz przejść do afirmacji.

Czas, który należy poświęcić na wykonanie mudry jest bardzo zróżnicowany. Jeśli chcesz przyjąć pozycję mudry na krótko, może być to 7, 14 lub 21 oddechów. Przy dolegliwościach chronicznych zaleca się praktykowanie mudry 3 razy dziennie.

Właściwe oddychanie wzmacnia działanie mudry. Ważne są przerwy zarówno po wdechu, jak po wydechu. Oddychaj zawsze przez nos. Weź głęboki wdech i poczuj, jak Twój brzuch i pierś wyginają się nieco na zewnątrz, wstrzymaj oddech przez 2 do 3 sekund i bardzo powoli przejdź do wydechu, zaciskając przy tym świadomie ścianę jamy brzusznej. Zaczekaj aż przyjdzie kolejny impuls oddechowy, wykonaj kolejny głęboki wdech, itd.

 

 
Kategorie:

Praca nad sobą, Porady życiowe, Płeć i ciało

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl