Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Zdrowy styl życia, czyli jak chronić swoje zdrowie?
Autor:
Agnelya

Środki masowego przekazu nieustannie zalewają nas informacjami na temat diet, sposobów odżywiania, ćwiczeń. Niestety często te informacje nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Specjaliści od diet zalecają spożywać urozmaicone pokarmy bogate w węglowodany złożone, a zwłaszcza ziarna zbóż, fasolę, warzywa, owoce. Niemniej warto zauważyć, że na nasze zdrowie ma wpływ nie tylko to co jemy, ale ile i jak. Jeśli systematycznie spożywamy więcej kalorii niż organizm może spalić tyjemy, osłabia się też nasze serce jesteśmy bardziej podatni na np. cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych chorób. Najważniejsze to jeść małe porcje i ograniczać inne źródła tłuszczu. Redukować z jadłospisu produkty stopniowo, absolutnie nie wprowadzać wszystkich zmian w ciągu jednego dnia.
Zdrowy styl życia obejmuje też zażywanie ruchu. Ważne byśmy wybrali taką formę aktywności, która daje nam radość. Czy jesteś dorosły czy nastolatkiem to każdy z nas powinien minimum 30 minut dziennie zażywać średnio intensywnego ruchu (basen, rower, siłownia itp.) Istotne jest to, że jeśli ktoś ma problemy zdrowotne np. chorobę sercowo -naczyniową, zanim podejmie ćwiczenia powinien skonsultować to ze swoim lekarzem.

A jaki wpływ mają używki na nasze zdrowie?

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 zwiazków szkodliwych dla zdrowia, z czego 1/10 to znane trucizny. Według danych WHO na całym świecie rocznie palenie zabija trzy miliony ludzi. Palacze mają zwiększone prawdopodobieństwo zapadnięcia m.in na raka czy chorobę serca; nikotyna przytępia też węch i smak. Kolejną używką rozpowszechnioną niemalże na całym świecie są narkotyki. Wskutek narkomanii na całym świecie umiera mnóstwo ludzi, ale same narkotyki wyrządzają też szkodę innym ludziom nieużywającym ich,  mianowicie, aby zdobyć pieniądze na narkotyki niejedna uzależniona osoba ucieka się do stosowania przemocy, czy wchodzi na inną przestępczą ścieżkę. Nie tylko twarde narkotyki, ale również alkohol rujnuje nasze zdrowie. Nierzadko towarzyszy napadom, znęcaniu się nad dziećmi, bliskimi, morderstwom, gwałtom i wypadkom samochodowym.

Ale zdrowie nie ogranicza się tylko do sfery fizycznej. Ważną role odgrywają też czynniki duchowe i umysłowe. Jedzenie ma wpływ na funkcjonowanie organizmu, a pokarm umysłowy kształtuje naszą osobowość i sposób myślenia. Pewnie nie raz słyszeliście, albo sami tak mówiliście: "Nic nie ma w tej telewizji", ale nikomu nie przyszło do głowy, by wyłączyć telewizor i iść np. do parku na spacer, z dzieckiem na rower czy wybrać się na basen, wycieczke za miasto. Najczęściej pochłaniamy wszystko co TV nam serwuje, często sprawiając wrażenie zahipnotyzowanych nad ekranem odbiornika. Programy, oprócz nadmiernie pokazywanego seksu przesycone są  przemocą i brutalnymi scenami; jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Kiedy małe dzieci oglądają tak drastyczne sceny uważają, że dzieje się to naprawdę i poza niebezpiecznymi snami zostawia to uraz na ich psychice. Dzieci nie odróżniają fikcji od rzeczywistości i dla malucha przemoc na ekranie to rzeczywistość. Nie oznacza to, że wszystkie programy, gry wideo są złe, ale jeśli chcemy mieć zdrowy umysł musimy zachować umiar, gdyż obrazy, które docierają do naszego mózgu wywierają duży wpływ na nasze myśli, a często i działania.

Nie bez powodu mówi się: "W zdrowym ciele zdrowy duch". Czy wiesz, że
według biuletynów medycznych pozbycie się nawet 2 kg może mieć duże znaczenie dla Twojego zdrowia, a rzucenie palenia zmniejsza ryzyko narażenia na choroby serca, zaś regularne ćwiczenia chronią m.in przed nadwagą, więc dbaj o zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne a będziesz długo cieszył się dobrą kondycją.
Jeśli Ty albo Twój bliski ma jakiś problem, z którym sobie nie radzi, albo ma nałóg i nie może z nim zerwać, zapraszam na czat, razem znajdziemy rozwiązanie.

 
Kategorie:

Praca nad sobą, Porady życiowe, Płeć i ciało, Historie z życia

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl