Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Dlaczego konieczny jest staranny wybór przyjaciół?
Autor:
Agnelya

Dla człowieka, który ma prawdziwego przyjaciela, życie jest bardziej radosne. Samotnicy, ludzie stroniący od kontaktów interpersonalnych rzadko kiedy są naprawdę szczęśliwi. Dlaczego przyjaźń daje nam tyle szczęścia? Robienie czegoś, czy też przebywanie z przyjacielem pomnaża nasze zadowolenie, daje radość i niejednokrotnie siły, energię do działania. Słusznie mówi przysłowie: „umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela”. Niekiedy w gronie młodych ludzi jedni boleśnie przeżywają niedostrzeganie ich przez drugich, których może nawet podziwiają. Inni znów mieli przyjaciół, a potem ich stracili i na pewno czują się tym dotknięci. Ale czy tacy pamiętają o tym, że przyjaźń wymaga wzajemności? Warto więc zadać sobie pytanie : Czy potrafię okazywać drugim życzliwość? Czy szczerze i bezinteresownie interesuje się drugimi? Jak bardzo zależy mi na ich szczęściu i pomyślności? J akie cechy mego charakteru wzbudzają u drugich pragnienie przebywania w moim towarzystwie?

Od sposobu pozyskiwania przyjaciół w znacznej mierze zależy, jacy to będą przyjaciele. Niektórzy usiłują pozyskać przyjaciół wydawaniem na nich pieniędzy albo zapraszaniem ich do korzystania z posiadanych dóbr materialnych, np. sprzętu muzycznego, względnie sprzętu sportowego. W ten sposób rzeczywiście można niejednego przyciągnąć, bo wiele ludzi okazuje życzliwość człowiekowi skoremu do wydawania pieniędzy, ale kiedy pieniądze się skończą, kończy się też „przyjaźń„. Wartościowych przyjaciół nie można „kupić”  za dobra materialne ani miłe ,pochlebne słówka. Przyjaciel, którego da się kupić nie jest wart zapłaconej ceny, bez względu na jej wysokość. Prawdziwych przyjaciół pociągają Twoje zalety, a nie to, co można z Ciebie wyciągnąć. Co prawda dobrze jest być przyjaznym wobec drugich, jeżeli jednak chcesz mieć prawdziwych przyjaciół, to musisz być wybredny w doborze ludzi , z którymi wchodzisz w bliższą zażyłość.

Dlaczego konieczny jest staranny wybór przyjaciół?

Twój dobór przyjaciół świadczy wymownie o tym, kim jesteś. Twoi przyjaciele niewątpliwie odegrają poważną rolę w ukształtowaniu Twojej osobowości.  Prawdziwi przyjaciele umieją rozmawiać otwarcie i pomagać sobie nawzajem, żeby w razie potrzeby skorygować Twoje zachowanie. Prawdziwi przyjaciele są jak diamenty – cenni ale rzadcy. Niestety fałszywi przyjaciele przypominają zwykłe kamienie – wszędzie ich pełno. Niekiedy młodzi ludzi twierdzą, że przystają z kimś, kto ma złą opinię, by mu pomóc. Chęć pomagania drugiemu zasługuje na pochwałę. Ale jakiej pomocy mu udzielasz, jeżeli bierzesz z nim udział w Jego przyjemnościach, jego życiu? Gdybyś np. zobaczył dziecko w kałuży, czy wszedłbyś do niej z kawałkiem mydła, żeby je tam umyć? Najpierw musiałbyś nakłonić malca, by wyszedł z kałuży, a dopiero potem go umyć. Jeżeli utrzymujesz zażyłe relacje z kimś, kto ma nieodpowiednie nawyki najprawdopodobniej wyjdzie Ci to na złe. Dlaczego? Bo ośmiela go do brnięcia w zło, ponieważ zdaje mu się, że zawsze może liczyć na Twoje poparcie. Dlatego rozsądniej ograniczyć kontakty z taką osobą tylko do okazji, kiedy naprawdę można jej pomóc przez udzielanie dobrych rad, pomocnych wskazówek, a jak nie reaguje dalej, brnie w swoje życie, zaproponować pójście do psychoterapeuty, psychologa czy innych instytucji świadczących pomoc… Jeśli posłucha, masz przyjaciela, jeśli nie, lepiej taką znajomość sobie odpuścić; bo nie każdemu da się pomóc, nie każdy chce tej pomocy.

 

Jeśli nurtuje Cię podobny problem, chcesz o tym porozmawiać zadzwoń

 700 688 336

 


 
Kategorie:

Porady życiowe, Historie z życia

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl