Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
PIELĘGNACJA OCZU
Autor:
Róża

OCZY... to bardzo ważny organ w naszym ciele. Współczesny tryb życia nie jest zbyt łaskawy dla wzroku. Dużo pracujemy przy sztucznym świetle, komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których jest suche powietrze. Wpatrujemy się godzinami w monitor komputera ,gdy potrzebujemy i gdy nie ma takiej konieczności… o t dla zabicia nudy. Tak naprawdę nie dajemy oczom szansy wypocząć. Nosimy szkła kontaktowe, używamy kosmetyków podrażniających oczy, śpimy za mało, narażamy oczy na przebywanie w zapylonym, zadymionym pomieszczeniu. Na kontakt z alergenami. Wstajesz rano i..niemiła niespodzianka... Twoje oczy wyglądają jakbyś przed chwilą odeszła od spawarki.

Widzisz zaczerwienione oczy, czujesz pieczenie, swędzenie, drapanie pod powiekami. Czasem pojawia się ból i "coś przeszkadza". Niekiedy po wielu godzinach spędzonych przed monitorem  oczy są suche, podrażnione. Obraz jest jakby "rozmazany'. Jeżeli taki dyskomfort jest li tylko po nieprzespanej nocy ...to...pół biedy. Wystarczy zapuścić parę kropel np. kropli świetlika i poleżeć kwadrans z torebkami herbaty na oczach lub kompresem żelowym na powiekach. Gorzej, gdy sytuacja się powtarza, a ty to lekceważysz i przekładasz na karb zmęczenia i przepracowania. Nie warto tego lekceważyć. Lepiej od lekarza usłyszeć uspokajające słowa i zalecenia na przyszłość niż przegapić pierwsze symptomy poważnej choroby. Stwórz sobie odpowiednie warunki pracy. Oczom nie wystarczy słabe światło emitowane przez monitor komputera czy telewizora. Będąc w półmroku  nie powinnaś patrzeć w ekran. Lampka nocna, punktowe światło na biurku, to za mało. Jeżeli nie możesz pracować tylko za dnia zadbaj o pracę przy monitorze w pomieszczeniu dobrze oświetlonym. Jasna, górna lampa daje dobre światło. Dużo osób korzysta z laptopów. Wpatrywanie się w ekran laptopa umieszczonego na kolanach, lub stojącego na biurku jest niewskazane dla oczu.

OTO ZASADY USTAWIENIA LAPTOPA DO PRACY:

1/powinien stać na podwyższeniu /górny brzeg monitora winien znajdować się na wys. oczu/

2/odległość oczu od monitora winna wynosić od 50-70 cm

3/trzeba go ustawić tak, aby  nie powstawały w nim odblaski

4/kiedy podczas pracy czytasz tekst na ekranie  zadbaj, by odległość oczu  od tekstów była podobna

Nie dopuść do "przetrenowania' oczu. Co 20, 30 min odrywaj wzrok od ekranu. Po godzinie pracy przy komputerze zrób sobie 10 min przerwy. To również dobrze zrobi dla kości "zasiedziałych". Trzeba wykonywać ćwiczenia rozluźniające gałki ocznej. Poprawi to zdolność akomodacyjną oka. Bez poruszania głową poruszaj gałkami ocznymi w prawo, w lewo, do góry i na dół. Na twoją kondycję wzroku wpływa to, co jesz. Pożywienie zawierać winno Wit. A, C, E a także minerały takie jak cynk, miedź, selen, potas.

Warto spożywać: kukurydzę, morele, marchew, dynie, kabaczek, szpinak, brukselkę, brokuł, kapustę..itp., bo zawierają żółte barwniki. Jedz jaja, kasze, mięso drobiowe, owoce morza, bo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Trzeba regularnie wykonywać badania kontrolne nawet wtedy, gdy nic się nie dzieje. Dzięki bezbolesnej aparaturze w parę minut  lekarz oceni stan zdrowia twego oka. Wyeliminuje przy okazji zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej.

ODWIEDZAJ OKULISTĘ:

18-40 lat-co 2,3 lata

41-60 lat -co 1,2 lata

Pow. 60 lat -raz w roku... bez szczególnej przyczyny

Pacjenci z cukrzycą ,nadciśnieniem, miażdżycą powinni ściśle przestrzegać terminów wizyt.

Zimą i latem należy chronić oczy przed promieniowaniem UVA i UVB za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Okulary przyciemnione, ale bez filtra są bezużyteczne.

Ja ze swej strony życzę samych "pięknych widoków na przyszłość", które państwo zobaczycie swoimi oczyma...zapewne jeszcze bardzo długo.

*Róża*

 

Kategorie:

Praca nad sobą, Porady życiowe

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl