Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Moc koloru... Który to Twój ulubiony?

Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale znaczenie koloru daleko wykracza poza jego wartość rozrywkową czy dekoracyjną. Już starożytne cywilizacje Egiptu, Grecji, Chin, Tybetu jak i kultury Indian amerykańskich, cechował głęboki kontakt z ludzkim ciałem. Jego elementem była między innymi intuicyjna wiedza na temat  oddziaływania kolorów. I tak na przykład starożytni Egipcjanie wznosili sanktuaria lecznicze, w których posługiwano się światłem i barwą. W budowanych przez nich komnatach ściany wypełnione były błękitem, fioletem i różem. Panująca w nich subtelna gama kolorów ułatwiała łagodne zestrojenie energetyczne.


KOLOR W RELIGII

Symbolika kolorystyczna leży u podstaw większości religii świata. Barwy szat obrzędowych nie są w żaden sposób przypadkowy, gdyż ich zadaniem jest energetyczne zestrojenie z boskim duchem wszechświata. Tradycja posługiwania się symboliką kolorystyczną w szatach liturgicznych w Kościele datuje się już od Średniowiecza. Na przykład obrzędowa purpura stanowi połączenie ciepła czerwieni i chłodu błękitu, które stwarza efekt harmonii i równowagi.

W przeszłości energie postrzegane były w kategoriach barwy. Dlatego też joga rozwinęła się dzięki temu, że wzmacnianie lub osłabianie energii poprzez poszczególne pozycje ciała było postrzegalne w postaci kolorów.

LECZNICZY RÓŻ

O tym, jak wielkie znaczenie mają kolory w naszym codziennym życiu świadczy fakt, że

zmiana oświetlenia, czy zmiana koloru ścian pomieszczenia, w którym wykonywany jest utwór muzyczny, decydują o tym, w jaki sposób doświadczamy słuchanej muzyki. Poza tym na podstawie badań wykonanych w Instytutcie Badań Biospołecznych w Tacomie, stwierdzono, że zachowania agresywne, wrogie i lękowe ustępują po paru minutach wyeksponowania na pewien odcień różu. W geriatrii, terapii młodzieżowej i rodzinnej, więziennictwie i biznesie testowane są uspokajające i łagodzące napięcia mięśniowe właściwości koloru różowego.Zaburzenia harmonii w naszym życiu możemy eliminować, regenerując nasze wibracje wibracjami odpowiednich barw.

CZAKRAMY

Każdy człowiek posiada własne ciało „eteryczne”, złożone z energii, które normalnie są dla nas niewidzialne. Ciało eteryczne jest inną formą przejawiania się energii, która różni się od tych, które na co dzień postrzegamy w otaczającym świecie. Ciało eteryczne, jako ścisły odpowiednik naszego ciała fizycznego, odzwierciedla wszelkie zaburzenia równowagi występujące w ciele fizycznym. Składa się ono z kolistych torów, po których porusza się energia, zwana również naszą mocą. W punktach, gdzie energie splatają się ciaśniej, powstają ośrodki emitujące światło o stałym zabarwieniu. Są to czakramy.

Nasze ciało fizyczne odbija się w eterycznym, a tym samym również w czakramach. Każdy z czakramów połączony jest z kręgosłupem za pomocą kanału, przez który płyną krążące w ciele energie eteryczne. To właśnie czakramy przechwytują energię świetlną słońca. W momencie, gdy światło pada na nasze ciało eteryczne zostaje odbita wiązka kolorów obejmująca zakres widma tęczy.

KOLORY CZAKRAMÓW

I tak:

- CZERWIEŃ, przynależy do czakramu seksualnego. Jest to barwa równoznaczna z energią pochodzą z dolnych części naszego ciała. Energia pobudzająca, która popycha nas do czynu;

- Również energia trawienna posiada ciepłą barwę. Obszar trawienny ma kolor POMARAŃCZOWY;

-  ŻÓŁTY to kolor ośrodka splotu słonecznego. Odzwierciedla on stan naszego umysłu, w nim bowiem obiektywizujemy i intelektualizujemy nasze podejście do życia;

- ZIELEŃ jest naturalnym kolorem ośrodka serca. Kolor serca zdradza nasz stosunek do ludzi i do przyrody; wskazuje na to, jak wiele serca wkładamy w różne czynności i odzwierciedla nasze życie emocjonalne;

- BŁĘKIT ośrodka gardła pozwala stwierdzić, w jakim stopniu dana osoba wyraża samą siebie, jakich słów używa dla przekazania uczuć;

- INDYGO jest naturalnym kolorem czakramu brwiowego związanego z prawą - intuicyjną półkulą mózgu. W tym miejscu uwidaczniają się nasze zdolności uzdrowicielskie, zależne od ilości energii, którą ten czakram jest w stanie wchłonąć, ale również zależne od naszych poglądów na uzdrawianie. W obszarze brwiowym możemy odczytać stopień wrażliwości danej osoby, ale też niezrównoważenie umysłu;

- FIOLET wypełnia czakram ciemieniowy, który unaocznia naszą wrażliwość na sztukę, religię, piękno. Wskazuje na nasze bogactwo duchowe.

W rzeczywistości, każdy z nas posiada niedobór energetyczny w którymś z czakramów.

AKTYWNOŚĆ CZAKRAMU

Barwa jest wibracją. Kolor wywiera silny wpływ na stan umysłu, emocji oraz ciała. Jest życiodajną siłą, której głębokiemu działaniu podlegamy wszyscy.

Chcąc zachować zdrowie, musimy zdawać sobie sprawę, które barwy są odpowiednie dla naszych czakramów. Każdy człowiek posiada specyficzną dla siebie skalę obfitującą w nieskończenie wiele kombinacji kolorystycznych, i u każdego z nas w pewnym okresie życia jakiś kolor jest dominujący. Kiedy jeden z ośrodków powiększa się i świeci jaśniej od pozostałych, wtedy nabieramy cech właściwych barwie tego ośrodka. Jakość koloru może być bardzo różna. Im bardziej jest on lśniący i przejrzysty, z tym bardziej zaawansowaną duchowo i świadomą osobą mamy do czynienia.

Sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość, zależy od tego, który z naszych czakramów pełni teraz rolę dominującą.

 

Zainteresowane osoby zachęcam do przeczytania książki Annie Wilson & Lilla Bek   „J E S T E Ś  K O L O R E M”, z której korzystałam.

 

Kategorie:

Poznanie, Porady życiowe

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl