Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Trawienie i przyswajanie pokarmów
Autor:
Róża

Zapachy  i kolory pokarmów uruchamiają wydzielanie soków żołądkowych. Żadna to nowość...a jednak. Czujemy głód, a cały organizm przestawia się na dostawę pyszności. Delektowanie się jedzeniem, to dobry sposób na odchudzanie  i utrzymanie układu trawiennego we właściwej kondycji. Stres prowadzi do choroby refluksowej. Warto nauczyć się technik relaksacji i zadbać o właściwą atmosferę przy stole. Jeżeli jemy zbyt szybko i połykamy duże kęsy nabawimy się niestrawności. W stresie organizm za sprawą kortyzolu ogranicza dopływ krwi do żołądka i jelit, a adrenalina zakłóca wydzielanie soków trawiennych.

Refluks wtedy  będzie jakby "produktem finalnym" tego stanu. Palimy papierosy, pijemy w nadmiarze kawę, herbatę, nie stronimy od alkoholu i fundujemy sobie nadmiar kwasu solnego w żołądku. Chorobie refluksyjnej sprzyja otyłość, która powoduje ciśnienie brzuszne, a ono z kolei wywiera nacisk na żołądek  oraz zwieracz przełyku. Aby uniknąć w/w kłopotów trzeba jeść mniejsze porcje /5 posiłków w ciągu dnia, nie palić, ograniczyć kofeinę, napoje gazowane, ostre potrawy,  bo to wszystko prowadzi do nadkwasoty i wrzodów żołądka. Przejadanie się wpływa ujemnie na dwunastnicę. Kupując produkty spożywcze zwracajcie państwo uwagę na skład. Barwniki, konserwanty, polepszacze obciążają wątrobę, która nie nadąża za neutralizowaniem. Wątrobie szkodzą też jak dwunastnicy wymienione już używki  a  oprócz tego cukier, tłuszcze w batonach, ciasteczkach, chipsach etc. Przeciążona wątroba wysyła sygnały w postaci 'kolki".

Ostre bóle pod prawym żebrem to sygnał, że coś niedobrego się dzieje i czas zmienić dietę raz a dobrze. Często to już niestety objawy kamicy żółciowej. Kamienie żółciowe to efekt, gdy w żółci jest mniej kwasów tłuszczowych a więcej cholesterolu. Innym organem ważnym dla trawienia jest trzustka. To ona odpowiada za cukier w organizmie... to dzięki niej trawimy przeklętą golonkę, hamburgery śmieciowe, ociekające tłuszczem frytki. Wszystko jednak do czasu. Ból pojawiający się po lewej stronie podbrzusza to sygnał ,że trzustka mówi… STOP!!!.Wszystkie te nasze "przysmaki" wątpliwej jakości trafiają w końcu do jelit...trawienie od zjedzenia do usunięcia na zewnątrz trwa 24 godziny. Niektórzy oddają stolec dwa razy na tydzień. Jeżeli jest to rzadziej...zawsze świadczy o problemie.

Oto parę symptomów mówiących, że czas na lekarza:

1/bóle nadbrzusza, uczucie skurczu po posiłku- symptom choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy

2/krwawe stolce i wymioty w kolorze fusów od kawy, czarne stolce-perforacja wrzodów żołądka lub dwunastnicy

3/ból pod prawym żebrem  pojawiający się po posiłku-kamica żółciowa

4/tępy ból po lewej stronie nadbrzusza promieniujący do pleców -przewlekłe zapalenie trzustki

5/ostry ból po lewej stronie nadbrzusza, gorączka-ostre zapalenie trzustki

6/utrzymująca się zgaga ,kwaśne odbijanie, cofanie treści żołądkowej-choroba refluksowa

7/zaparcia naprzemienne z biegunkami, obecność krwi w kale-nowotwór jelita grubego

Czyta się dziś dużo o aktywnym trybie życia, lekkiej diecie a w dalszym ciągu cześć społeczeństwa traktuję to jak "bezsensowne ględzenie”, a ja powiem krótko...JESTEŚ TYM CO JESZ a zdrowie masz takie na jakie sobie zapracowałeś.....

Życzę zdrowia i zastosowania do w/w zaleceń....

wróżka *Róża*

 


Kategorie:

Porady życiowe, Płeć i ciało

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl