Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Czakry
Autor:
Usunięty Ekspert

Czym są czakry? Jak działają? Na ten temat powstało wiele książek i pewnie powstanie jeszcze więcej, ponieważ ciągle nie wiemy o czakrach wszystkiego.

W wielkim skrócie czakry to wielowymiarowe centra energii znajdujące się w ciele astralnym człowieka, otwiera je i bilansuje przepływ życiowej energii (zwanej praną, chi, qi). Słowo "czakra" pochodzi z sanskrytu i oznacza "wir", gdyż czakry to właśnie wiry energii, z których każdy reprezentuje wybrany aspekt naszego życia. Czakry odpowiadają gruczołom wydzielania dokrewnego w ciele ludzkim i mogą być otwarte lub zamknięte, nadmiernie bądź słabo aktywne. Każda z nich umieszczona jest w okolicy siedmiu głównych zwojów nerwowych wychodzących z kręgosłupa i leżą wzdłuż kręgosłupa właśnie - od jego podstawy aż do czubka głowy. Rozróżniamy siedem głównych czakr, z których każda odpowiada za organy znajdujące się w jej pobliżu, a także za pewne cechy osobowościowe i emocjonalne.

 

I tak rozróżniamy po kolei następujące czakry:

1. Muladhara - czakra podstawy. W aspekcie fizycznym odpowiada za układ wydalania, a w aspekcie duchowym za poczucie bezpieczeństwa.

2. Swadhisthana - czakra sakralna. W aspekcie fizycznym odpowiada za układ rozrodczy, a w aspekcie duchowym za twórczość i kreację.

3. Manipura - czakra splotu słonecznego. W aspekcie fizycznym - układ trawienny, w aspekcie duchowym - poczucie własnej wartości i pewność siebie.

4. Anahata - czakra serca. W aspekcie fizycznym - układ krążenia i układ oddechowy, w aspekcie duchowym - zdolność do odczuwania i okazywania miłości.

5. Visuddha - czakra gardła. W aspekcie fizycznym - słuch i mowa, w aspekcie duchowy - komunikacja.

6. Ajna - czakra trzeciego oka. W aspekcie fizycznym - wzrok, w aspekcie duchowym - mózg i układ nerwowy, w aspekcie duchowym - oświecenie.

 

Za otwarcie i balansowanie pracy czakr odpowiada oczyszczanie kanałów Nadi (które odzwierciedlają współczulny i przywspółczulny układ nerwowy), można to czynić za pomocą codziennej medytacji, powtarzania afirmacji, praktykowania jogi i technik oddechowych (pranayamy), krystaloterapii, litoterapii, aromaterapii czy koloroterapii (każdej czakrze odpowiadają bowiem określone kamienie, aromaty i kolor). 

 

 

Manualne techniki oczyszczania, aktywowania i balansowania czakr

Otwieranie manualne czakry rożni się od typowych metod medytacyjnych wykonywaniem fizycznych ruchów w aurze, dzięki czemu usuwane z niej zostają różne zanieczyszczenia itp. Mimo pewnej trudności w zapamiętaniu tych sposobów, dzięki temu, że wszystko wykonujemy fizycznie, są one bardzo efektywne.

Technika jest łatwa: lokalizujemy czakrę i wykonujemy na jej wysokości, ok 10 – 20 cm od ciała ruch okrężny  zgodny z ruchem wskazówek zegara dłonią dominującą (tą którą piszemy). Przy wykonywaniu ruchu najlepiej zwizualizować sobie, że zataczając nadgarstkiem koła, zostawiamy ślad energetyczny o kolorze odpowiadającym kolorze czakry, którą aktywujemy.

Po dokonaniu otwarcia dobrze jest napełnić te czakry energią. W tym celu możemy przykładać rękę bądź obie dłonie złożone jak w geście „Namaste” do odpowiedniej czakry i wyobrażać sobie strumień energii w białym bądź szafirowym kolorze, wpływający do czubka głowy i wypływający z dłoni.

Na koniec można dokonać harmonizacji czakr: zataczając w powietrzu prawa rękę ósemkę jakieś 10 – 20 cm od ciała, od czakry podstawy do korony i z powrotem.

 

Uzdrawianie czakr kamieniami

Kładziemy się i na wszystkich czakrach lub jedynie na wybranej czakrze umieszczamy odpowiedni kamień (najlepiej nieoszlifowany) albo kryształ górski. Robimy wdech i wchłaniamy pozytywną energię z kamienia do czakry, a na wydechu oddajemy negatywną energię z czakry. Po wszystkim należy umyć kamień pod bieżącą wodą.

 

Bija Mantry

Każdej czakrze odpowiada określona wysokość dźwięku (od dźwięku C dla czakry podstawy po dźwięk H dla czakry korony) i sylaba – bija mantra:

LAM - czakra podstawy
,

VAM - czakra sakralna
,

RAM - czakra splotu słonecznego
,

YAM - czakra serca
,

HAM - czakra gardła
,

AUM - czakra trzeciego oka.

AH - czakra korony

Kategorie:

Wróżbiarstwo, Praca nad sobą, Porady życiowe

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl