Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Alchemia *Magia
Autor:
Usunięty Ekspert

Alchemia...

abracadabra

W dawniejszych czasach magia była na dobrą sprawę utożsamiana z alchemią. Nie wolno przy tej okazji zapominać, że kiedyś nie rozgraniczano na przykład chemii, fizyki czy astronomii, wszystko wrzucano do przysłowiowego jednego worka. Dzisiaj alchemia uznawana jest  za prekursorkę wiedzy.
Kiedyś ludzi się nią zajmujących posądzano o posiadanie magicznych zdolności.
Czym się zajmowali?
Przede wszystkim poszukiwaniem kamienia filozoficznego (czyli w jaki sposób zamienić ołów w złoto), ale ponadto opracowaniem panaceum, które uleczy wszystkie choroby oraz wynalezieniem eliksiru dającego nieśmiertelność. Alchemia towarzyszyła człowiekowi już od czasów starożytnych – dla przykładu w Egipcie miała ona nierozerwalny związek z obrzędem polegającym na balsamowaniu ciał osób, które zmarły. Jeżeli zaś chodzi o czasy już nowożytne, to największy rozwój alchemii przypadł na szesnaste stulecie. Tutaj wspomnieć można na przykład o człowieku nazwiskiem Theophrastus Bombastus von Hohenheim, który o wiele lepiej znany był i jest jako Paracelsus.
Co ciekawe:
  • Przepowiadanie przyszłości, a także kontakty ze zmarłymi i czytanie w myślach podejmowano już w czasach starożytnych.
  • Wróżki i astrologowie byli obecni w każdej kulturze. Ludzie ci zawsze pełnili rolę kapłanów, kapłanek, kierowali poczynaniami władców i zwykłych ludzi.
  • Magia, w tym numerologia, horoskopy, przepowiadanie przyszłości były ważnym elementem, który determinował podejmowanie różnych decyzji.
  • Bardzo często wróżbiarstwo współistniało z obecnie panującymi religiami. Tak było u starożytnych Babilończyków, Egipcjan, Kananejczyków, Greków, Rzymian, Celtów także wśród innych ludów zamieszkujących Afrykę, Australię i obie Ameryki.
  • Natomiast w obecnie dominujących religiach, wróżenie, wróżki, przepowiadanie przyszłości, horoskopy, numerologia są zakazane. Judaizm, chrześcijaństwo i islam zakazują praktyk wróżbiarskich i uznają je jako grzech.

Kadzidła

Przy okazji wielu magicznych rytuałów czy też tych związanych z wróżeniem są wykorzystywane rozmaite przedmioty, które odgrywają przy tej okazji jakąś konkretną rolę.
Takimi przedmiotami są między innymi kadzidła – magia chętnie z nich korzysta w wielu rytuałach, podobnie i wróżby dają przy ich zastosowaniu lepsze efekty. Wynika to bowiem z faktu, że kadzidło stanowi symbol ognia – a ten z kolei w magii pojmowany jest jako siła o oczyszczających właściwościach. Dlatego też właśnie już w starożytności kadzidła palone były zarówno w świątyniach, jak też i w domostwach. Ich zapachem zakreślana była tak zwana święta przestrzeń, ponadto też zapach ten pełnił i inne funkcje – odganiał nieczyste moce i oczyszczał wnętrze, w którym kadzidło było palone. Zresztą, każdy chyba jest w stanie zauważyć, że jeśli zapali sobie kadzidełko, to w takim pomieszczeniu przebywa się o wiele przyjemniej – odnosi się bowiem wrażenie, że atmosfera się w nim oczyściła. Poszczególne zapachy kadzideł mają odmienne znaczenie.
Kategorie:

Poznanie, Wróżbiarstwo, Tarot, Metafizyka

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl