Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
WICCA - czym jest? Dodatkowo: Słowniczek terminów Wicca
Autor:
Usunięty Ekspert

WICCA

babajaga

Rozpowszechniona w Europie i w Stanach Zjednoczonych religia neopogańska, została zainicjowana przez emerytowanego brytyjskiego urzędnika, Geralda B. Gardnera prawdopodobnie w latach 40. XX wieku, ale upubliczniona dopiero od roku 1951. Od tego czasu zdobyła szeroką popularność i podzieliła się na kilka dużych i kilkanaście mniejszych gałęzi zwanych tradycjami. Pierwotnie jednak przez Wicca rozumiano wyłącznie tradycję stworzoną przez Gardnera – jest to inicjacyjna religia misteryjna, nawiązująca do tradycji przedchrześcijańskich.


Wicca celebrowana klasycznie jest religią dualistyczną, zaś przewodnimi bóstwami są Potrójna Bogini oraz Rogaty Bóg. Bóstwa są często postrzegane jako aspekty większej panteistycznej istoty, manifestujące się jako różnorakie bóstwa politeistyczne w różnych kulturach. Nie mniej jednak istnieje wiele odmiennych i równoważnych sposobów celebracji wśród wiccan – od monoteizmu do ateizmu. Nieodłącznym aspektem jest praktykowanie magii ceremonialnej, idącej w zgodzie z kodeksem etycznym znanym jako wiccańska porada (ang. Wiccan Rede). Kolejną charakterystyczną cechą jest obchodzenie świąt związanych z porami roku.

 

Słowniczek pojęć Wicca:

kotek

 

athame - obnosieczny nóż czarownicy z czarną rękojeścią, o obustronnym ostrzu i o długości ostrza równej długości dłoni posiadacza. Słowo "athame" wymawia się na kilka sposobów. Ja stosuję wymowę "atejm". Athame jest magicznym nożem, używanym tylko w kręgu, i bardzo osobistym narzędziem.

biała magia - wg podziału magii w magii ceremonialnej, magia służąca rozwojowi duchowemu, teurgia. Błędnie określa się tą nazwą magię stosowaną w "dobrym celu". Co to znaczy w dobrym? Pojęcie względne.

Blessed Be - pozdrowienie czarownic tłumaczone jako "Bądź błogosławiony/błogosławiona".

bolline - nóż czarownicy, tradycyjnie z białą rękojeścią, używany do cięcia ziół i innych prac w ramach przygotowania, a nie odprawiania rytuału.

chowaniec
- domowe zwierzę czarownicy. W średniowieczu posiadanie oswojonego zwierzęcia wskazywało, że właściciel może być czarownikiem. Dziś 33 procent polskich gospodarstw domowych ma kota.

czarostwo - magia ludowa, magia czarownic

esbat - święto pełni księżyca


gaj (ang. grove) - większa grupa wiccan i sympatyków, skupiona wokół kowenu prowadzącego kursy i rozmaite imprezy. Czasem oznacza grupę kandydatów do inicjacji. Nazwa pochodzi od gaju Akademosa, zwanym Akademią, gdzie nauczał chętnych Platon. Nazywana również bywa "dworem" ("outer court"). Oba pojęcia są amerykańskie.


inicjacja - rytuał przejścia, w trakcie którego inicjowany poznaje tajemnice i przechodzi z jednej grupy społecznej do drugiej. Inicjacją jest np. chrzest, małżeństwo, matura. U wiccan mamy trzy stopnie inicjacji - wtajemniczenia. Czarownica pierwszego stopnia nie może uczyć ani założyć kowenu, jest zależna od inicjatora. Po drugiej inicjacji czarownica zyskuje samodzielność, która po uzyskaniu trzeciego stopnia jest całkowita.

 

magicCAT

kowen - grupa działających razem czarownic, połączonych wspólnym grupowym umysłem. Kowen wicca tradycyjnego tworzy się przez pączkowanie istniejącego. Starszy kowen pomaga kowenowi dziecku i przekazuje mu swoją tradycję.

Księga Cieni - rękopis rytuałów, przekazywany z czarownicy na czarownicę danej tradycji. Nazwa pochodzi od księgi do wróżenia z długości ludzkiego cienia, którą Gardner miał widzieć na Wschodzie. Nie należy mylić w osobistym magicznym dziennikiem czy własnym zbiorem rytuałów i czarów, gromadzonych w miarę praktyki. Księga Cieni jest "książką kucharską" linii czy tradycji, a nie konkretnej czarownicy.

magia - sztuka zmieniania otoczenia zgodnie ze swoją wolą.

Merry Meet
- "radosne spotkanie", powitanie czarownic, w praktyce rzadko używane poza netem. "Radosne spotkanie" to nazwa spotkania prządek.

misterium - boski sekret, tajemnica, której nie można oddać w słowach. Misteria wicca to misteria narodzin, śmierci i odrodzenia, pokrewne misteriom eleuzyjskim.


neopogaństwo - współczesna rekonstrukcja religii pogańskich, konkretnych ścieżek (rekonstrukcjonizm celtycki, słowiański, druidyzm, hellenizm, asatru, Religio Romana) lub duchowość skoncentrowana na czczeniu natury i wielu bogów, luźno oparta na historycznych religiach i domysłach historyków (wicca, neoszamanizm).

ołtarz - symboliczna kompozycja, pomagająca skupić się na Bogu, Bogini i żywiołach. Do rytuału ołtarz ustawia się wewnątrz kręgu, w centrum lub na północy. Ołtarz może też być elementem wystroju domu i przypominać stale o tym, co dla wiccanina jest ważne. Generalnie znajdują się na nim narzędzia czarownicy, symbole Boga i Bogini i przedmioty potrzebne do rytuału oraz dekoracje.

 

kocia


pentagram - gwiazda z pięcioma ramionami, zakreślona jedną linią. Pięć ramion pentagramu symbolizuje pięć żywiołów: ziemię, wodę, ogień, powietrze i ducha lub eter. Pentagram skierowany jednym ramieniem do góry symbolizuje dominację ducha nad pozostałymi żywiołami, odwrócony - dominację materii nad duchem.

pentakl - narzędzie czarownicy, dysk z pentagramem. Zauważyłam, że w tej roli doskonale sprawdzają się okrągłe deski kuchenne.

Piramida Czarownic - znana jako maksyma różokrzyżowców, cztery moce Sfinksa itp. to zalecenie : Wiedzieć, Pragnąć, Odważyć się i Zachować Milczenie. Wg legendy znaleziono je wyryte w kamieniu we wnętrzu piramidy. Przypisuje się te zalecenia Eliphasowi Leviemu, u którego pojawia się po raz pierwszy. Występuje w tekście ceremonii Golden Dawn, a u Blavatskiej jako maksyma alchemików.

sabat - wiccańskie święto. Więcej informacji o sabatach w Kole Roku.

sprowadzanie Księżyca - (DrawingDown the Moon) - rytuał, w trakcie którego Bogini wciela się w ciało Kapłanki.


stożek mocy - energia skupiona w kręgu podczas rytuału przez grupę czarownic.

Kategorie:

Poznanie, Wróżbiarstwo

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl