W dzisiejszych czasach, otoczeni zewsząd dobrami konsumpcji, pobudzani przez różnego rodzaju bodźce, przy jednoczesnym braku czasu i cierpliwości , nie zastanawiamy się nad tym kim jesteśmy, jacy jesteśmy, co jemy, gdzie, kiedy i w jakich ilościach. Grunt to zaspokoić szybko potrzeby swojego żołądka i podniebienia i wrócic do wczesniejszych zajęc. Tymczasem, gdyby przyjrzeć się wiekszości naszych chorób i dolegliwości, okazałoby się, że często sami jesteśmy sobie winni ich powstania. Paradoksalnie, mozna anwet powiedzieć,że pomogliśmy i przyczyniliśmy sie do tego, aby powstały. Najgorsze jest jednak to, że nie robimy nic, by temu zapobiec. Wśród sporej grupy specjalistów naturalnych metod leczenia na uwagę zasługuje propozycja skierowana do nas przez prof. Michała Tombaka. Jest on autorem książek przetłumaczonych na 12 języków, dostępnych w 67 krajach. Filozofia zawarta w jego książkach mówi, że na stan naszego zdrowia pracujemy latami. „ Zdrowia nie kupi się w aptece, trzeba na nie zapracować.”
Receptą na zdrowe i długie życie jest według autora powrót do prostego, naturalnego pożywienia, nauczenie się prawidłowego oddychania i zażywane dużej ilości ruchu. Także hartowanie swojego ciała wodą, powietrzem i światłem słonecznym.
Tombak twierdzi, że kiedy żyjemy zgodnie z naturą, nasz organizm leczy się i odmładza sam… Człowiek, aby być zdrowym, powinien nauczyć się słuchać swojego organizmu i rozumieć go. Na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji autor spisał sześć głównych przyczyn, które według niego, niszczą zdrowie człowieka. Są to:
1. Brak zrozumienia własnego organizmu.
2. Brak pozytywnego nastawienia do życia.
3. Brak wewnętrznej higieny ciała.
4. Zaniedbany kręgosłup.
5. Nieprawidłowe oddychanie.
6. Nieprawidłowe odżywianie.
Michał Tombak na zadane pytanie, kim korzystniej jest być, mięsożernym czy wegetarianinem, odpowiedział, że najlepiej zachować umiar we wszystkim ( co jest też podstawowym warunkiem istnienia człowieka). Jedyną rzeczą, której nie należy ograniczać to ciągłego uśmiechania się – im tego więcej, tym lepiej. Przywołując słowa rzymskiego filozofa Seneki: „ Ludzie nie umierają – oni zabijają sami siebie”, Tombak pisze dużo na temat braku zrozumienia własnego organizmu; o tym, że nie potrafimy obserwować tego, jak on funkcjonuje.
W jego książkach znajdziemy wiele sytuacji znanych nam z codziennego życia, w których zachowujemy się rutynowo i bez zastanowienia powtarzamy swoje wyuczone, żywieniowe schematy. Jedna z historii mówi o spotkaniu z młodą kobietą cierpiacą na silne bóle głowy. Przy okazji dowiadujemy sie trochę więcej o sobie samych, bo kto z nas, nie wypija przynajmniej jednej filiżanki kawy dziennie, często w towarzystwie papierosa, lub szybko połykanej drożdżówki? Tym czasem: "Kawa otrzeźwia nas na 15-20 minut, a potem znów jesteśmy senni i rozbici. Zbyt duże ilości kawy wypłukują z organizmu takie elementy, jak żelazo, magnez i wapń, a papieros, który jest często „zakąską” do łyka kawy, pozbawia organizm niezbędnej witaminy C. Dlatego, najlepiej gdyby po każdym wypalonym papierosie, wypić wyciśnięty sok z jednej cytryny lub pomarańczy. Jeśli tego nie robimy, z czasem pod oczami pojawiają się ciemne kręgi, jako symptom anemii; na nogach i twarzy pękają naczynia krwionośne, co jest oznaką braku witaminy C i magnezu."
Tombak radzi, aby zmienił swój jadłospis i przeszedł na naturalne pożywienie ten, ko jest nadpobudliwy i ma niezrównoważony charakter. Przywołany przez niego jeden z japońskich żartów mówi, że: „Jeśli małżonkowie dzień rozpoczęli od kłótni – niech pomyślą o tym, co jedli poprzedniego dnia”. Stąd kolejna rada autora: "Jedz, aby żyć, a nie żyj aby jeść."
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nasze odbicie w lustrze jest odbiciem naszego sposobu życia. Głęboka, pionowa bruzda między brwiami może mówić o tym, że jej posiadacz mało przebywa na świeżym powietrzu i cierpi na silne bóle głowy. Każda zmarszczka, zabarwienie skóry, sposób poruszania się i chód, stan paznokci i włosów, a także sposób pisania są odzwierciedleniem stanu naszych organów wewnętrznych. Autor wspomina o Chińczykach, którzy jako pierwsi nauczyli się rozpoznawać choroby na podstawie zmarszczek na twarzy, przekazując swoje doświadczenie tylko wybranym. W przypadku próby zdiagnozowania dolegliwości na podstawie wyglądu, oddzielnie rozpatrywane są cechy charakterystyczne poszczególnych części ciała. Znaczenie ma tutaj kształt głowy, włosy, czoło, oczy, powieki, nos, usta, skóra… Okazuje się także, że ludzie urodzeni w różnych porach roku mają charakterystyczne symptomy stanu ich skóry (dla każdego znaku zodiaku charakterystyczne są określone zmiany skóry).Poza tym autor podkresla, że należy zrozumieć, iż każda dolegliwość w naszym ciele ma nie tylko fizyczne, ale też psychiczne przyczyny.
Po zapoznaniu się z filozofią życia i żywienia Michała Tombaka możemy zdać sobie sprawę, jak niewielu z nas jest uważnych w stosunku do tego, co i w jakich ilościach je; jak bardzo zaśmiecamy własny organizm, skazując go na róznego rodzaju infekcje i dolegliwości juz od najmłodszych lat. Tymczasem, jak przekonuje autor możemy zdobyć zdrowie i zatrzymać nadejście starości, jeśli konsekwentnie będziemy się stosować do wymienionych przez niego zasad:
1. Kochaj siebie, takim jakim jesteś.
2. Nigdy nikomu nie zazdrość.
3. Jeśli się sobie nie podobasz – zmień się.
4. Złość, obraza, krytyka siebie i innych, to najbardziej szkodliwe emocje dla zdrowia.
5. Jeśli cos postanowiłeś – działaj.
6. Pomagaj biednym, chorym, starym i czyń to z radością.
7. Nigdy nie myśl o chorobach, śmierci, starości.
8. Najlepszym lekarstwem na choroby i starość jest miłość.
9. Twoimi wrogami są: obżarstwo, chciwość, uleganie własnym słabościom.
10. Troski prowadzą do zejścia z tego świata. Westchnienia niszczą ciało człowieka.
11. Największym grzechem jest strach i podłość.
12. Najlepszym dniem – dzień dzisiejszy.
13. Najlepsze miasto to to, w którym ci się najlepiej powodzi.
14. Najlepsza praca – ta, którą lubisz.
15. Największy błąd – utrata nadziei.
16. Największy prezent, który możesz otrzymać lub podarować, to miłość.
17. Największe bogactwo – zdrowie.
Powodzenia!
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zajrzyj do książek autora: Michał Tombak, Droga do zdrowia , Czy można żyć 150 lat?, Jak żyć długo i zdrowo, Uleczyć nieuleczalne
Praca nad sobą