Xena
Starożytni Egipcjanie kochali życie i potrafili z niego korzystać, ale również wiedzieli, że to co ich otacza jako środowisko jest pełne niebezpieczeństw. Wierzyli, że nie wiele trzeba żeby Bogów wyprowadzić z równowagi, dlatego stale należy ich błagać o odwrócenie gniewu. Magię stosowano dla zapobieżenia takim niebezpieczeństwom i dla ochrony osobistej przed nieszczęściem. Taką magiczną energię koncentrowano w niewielkich przedmiotach noszonych na szyi jako ozdoby, przypinano do odzieży albo wkładano do kieszeni.
Takie przedmioty nazwano AMULETAMI (arab.nosić). Produkowano je z różnych tworzyw: drewna, kamienia, metalu a nawet sznurka. Na wielu amuletach widniały ryte lub malowane rysunki, a te które zdobiły imię Boga, odznaczały się szczególną mocą. Zwykle każdy amulet był poświęcany przez kapłana lub maga, który odprawiał nad nim odpowiednie modły. W starożytnym Egipcie talizmany dawały zdrowie, fortunę, płodność i odwagę. Zwykle Egipcjanie nosili amulety lub talizmany na szyi ,zawieszone na zwiazanej w słupy chuście lub sznurku. Każdy węzeł oznaczał jednego boga i chronił magiczną moc amuletu przed energią i mocą otoczenia.
Rodzaje Talizmanów:
1. Anch - niewielki krzyż z pętlą lub kółkiem u góry. Oznaczał wieczność
2. Dwa pióra - taki amulet zapewniał prawdomówność, moralność, a także równowagę
3. Jedno pióro - zapewniał prawość i szczerość we wzajemnych stosunkach
4. Nefer - był bardzo popularnym amuletem; zapewniał ogromną radość, pomyślność i sukces. Zwykle czerwony wykonany z kamienia lub glinki, noszony na szyi
5. Skarabeusz - amulet noszony wokól serca, żeby zapewnić właścicielowi długie dostatnie życie. Był on wykonany z marmuru, szkła i glinki w ciemnych kolorach, takich jak: zielony szary lub czarny. Noszony jako ozdoby malowane lub figurki
6. Oko - reprezentował boga Ra i jego wszystkowidzące oko
7. Oko Horusa - białe oko symbolizowało słońce, a czarne księżyc. Broda - symbol męskości, mądrości i władzy.Takie amulety dawały siłę. Głównie wytwarzany był ze złota i srebra.
8. Sma - amulet potrzebny by wznowić więzy ludzkie, zapewniał miłość i przyjazń
9. Menat - chronił siłę fizyczną oraz męskie i żeńskie narządy płciowe
10. Tet - posiadacz amuletu miał proste i silne plecy; nic nie było wstanie zagrozić tej części ciała
11. Klamerka Izydy - amulet bardzo popularny wśród kobiet, zapewniał kobiecie płodność i siłę
12. Głowa węża - reprezentowała magiczną moc Izydy, zdobiła berła noszone przez magów i faraonów. Bogaci sprawiali sobie takie berła ze szlachetnych metali z klejnotami, a ubodzy z rzeźbionego drewna. Czubek laski był pomalowany na czerwono. W Europie popularność zdobyła główka laski, zwanej laską egipską, używanej przez czarnoksiężników.
13. Zwinięty wąż - zapewniał wędrowcom spokojną podróż
14. Żaba - zapewniała płodność,zdrowie i długie życie
15. Podgłówek - chronił przed chorobami, przywracał zdrowie. Chronił głowę i twarz
16. Lotos - symbolizował czystość i cnotę oraz bogactwo
17. Sechmet - chronił przed chorobą i cierpieniem fizycznym
18. Szen - zapewniał długie spokojne życie
19. Sęp - chronił przed ukąszeniem skorpiona oraz wszelkim złem
20. Bes - sprawiał, że życie stawało się lekkie i przyjemne. Chronił domostwo i jego zawartość
21. Taweret - chronił cały dobytek przed zniszczeniem, ale najbardziej przed złodziejami
22. Toth - sprawiał, że tajemne formułki łatwiej było zastosować
Przeważnie każdy Egipcjanin był bardzo religijny. Wszyscy odprawiali codzienne rytuały, które miały magiczny sens. Bogów czczono zawsze i wszędzie. Egipcjanin także dlatego nosił amulet, gdyż wierzył, iż będzie go chronił przed ewentualnymi zakusami bogów.
Wróżka XENA
Wróżbiarstwo, Tajemnicze Kultury