Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
JAK POKONAC PROBLEMY ALKOHOLOWE W RODZINIE ?
Autor:
Agnelya

Kiedy nasz stary, pokryty w niektórych miejscach rdzą  samochód zostanie umyty i nawoskowany w oczach innych jest widziany jako ładny, zadbany egzemplarz; ta rdza została przykryta. Podobnie bywa z naszymi związkami: na zewnątrz jesteśmy piękni, zadbani, uśmiechnięci, a wewnątrz jakże często jest ból, strach i lęk, bo nie wiemy co zrobic z tą naszą bezradnoscią i jak sobie poradzić.

Bywają niestety związki, rodziny, gdzie gościem jest przemoc, alkohol, narkotyki. Jako tarocistka często spotykam się z pytaniami, jak zapanować nad nałogiem naszego najbliższego członka rodziny; często te współuzależnione osoby czują się niedowartościowane, a nawet brakuje im szacunku do siebie, czują się bezradni bo z jednej strony kochają swoich bliskich, a z drugiej strony często siebie obarczaja tą sytuacja (brak pracy, małopłatna praca, brak mieszkania czy problemy ze zdrowiem). ponieważ nie mają z kim porozmawiac o tym (bo problem taki jest głęboko chowany) , tarocista i portal to chyba najbardziej obecnie popularne miejsce, gdzie swobodnie  można się otworzyc i porozmawiać.

Mimo, że alkoholizm jest nieuleczalny to zdaniem wielu osób, w tym ekspertów zajmujących się problemem uważa się, że można osiągnąć abstynencje po trudnym procesie leczenia psychologicznego i medycznego tej choroby. Jednak nie jest to łatwe. Wymaga to wiele pracy nad sobą. Często także jest potrzebna pomoc innych - najbliższych osób. W jaki sposób możemy pomóc takiej uzależnionej osobie? Otóż nie wyręczajmy tej osoby w pewnych czynnościach i nie ułatwiajmy mu picia. Niech sam bedzie odpowiedzialny za swoje czyny i odczuje ich skutki. Kiedy wytrzeźwieje niech posprząta po sobie, czy zadzwoni do pracodawcy, a kiedy próbuje winę za swoje picie na Was zwalić nie przytakujcie mu, bo będzie się czuł ośmielony i bedzie pił dalej. Na trzeźwo wytłumaczcie mu, ze sam jest odpowiedzialny za swój los i zachęćcie go wówczas do skorzystania z pomocy poradni psychologicznej.

A co jeśli jest agresja i osoba nie wykazuje żadnej chęci poprawy, odmawia leczenia? W każdym wiekszym mieście są Ośrodki Terapii Uzależnienia od Alkoholu, gdzie możemy bezpłatnie skorzystac z pomocy psychologa, który fachowo doradzi nam, jak sobie pomóc. Możemy też zgłosić się do Gminego Ośrodka Pomocy Społecznej i tam równiez taką pomoc bezpłatnie powinniśmy uzyskać. Jest tez infilonia AA i dyżury internetowe on-line. Pamietajmy, że wspólne życie z taka osobą wpływa na nas destrukcyjnie, niszczy nasze zdrowie psychiczne, fizyczne, więc zastanówmy sie, czy warto maskować  uśmiechem strach i ból, czy może podjąc decyzje o rozstaniu; rozpocząć terapię DDA, odzykać spokój i wiarę w siebie, bo nic nie zrobimy, jak ta druga osoba nie bedzie chciała.

Kategorie:

Praca nad sobą, Porady życiowe, Historie z życia

KOMENTARZE:

dzolka0 ocena5
(2012-07-16 13:22:15)
fachowe poradnictwo,warto się z nim zapoznać
Roza ocena5
(2012-07-15 13:13:03)
jedynym rozwiązaniem jest ZAWSZE ROZSTANIE!!!!!!ratowac trzeba PRZEDEWSZYSTKIM siebie bo walka ztym nałgiem rzadko konczy sie sukcesem...wiem cos o tym..i kedys sama o tym napisze bo czekałam na cud...który sie nie ziscił a dzis cZEKAM na rozwód ...juz pewna siebie i swej nieodwołalnej decyzji..*Roża*
Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl