Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Lek, czy chwast? O tajemnej mocy ziół, cd.
Autor:
Róża

Ziołolecznictwo stało się istotnym czynnikiem uzdrawiania. To leki doraźnej pomocy w warunkach domowych...

ALOES DRZEWIASTY- występuje w Afryce. Jego wysokość dochodzi do 5m. W Polsce nie przekracza 1 m wys. Jego liście  służą do przerobu na preparaty doustne, roztwory przeciw infekcji. Wyciągi z liści aloesu mają korzystny wpływ na niektóre schorzenia oczu, a nawet ułatwiają przyjęcie przeszczepionej rogówki. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące błony śluzowe. Hamuje rozwój nowotworów, pobudza mechanizmy obronne organizmu. Jak przygotować napar aloesowy? Liść tnie się na kawałki, wkłada do termosu, dodaje liść szałwii, kwiat nagietka, zalewa połową szklanki wody wrzącej, zakręca termos, pozostawia na godzinę. Napar taki stosuje sie  do płukania jamy ustnej, obmywania sromu i odbytu; okłady na wszelkiego rodzaju wrzody... Z aloesu można również zrobić MIÓD ALOESOWY... Liście zmiażdżyć, dodać 200g miodu, ogrzać do wrzenia, odstawić do następnego dnia, ponownie ogrzać, przecedzić, przechowywać w lodówce. Przyjmować codziennie rano na czczo, oraz na godzinę przed obiadem po łyżeczce, jako środek na apetyt /dla dzieci głównie/.

BIEDRZYNIEC MNIEJSZY-rodzina blaszkowatych. W Polsce rośnie w zaroślach i lasach. Ma białe, drobne kwiatki. Do celów leczniczych zbiera się wczesną wiosną i jesienią kłącze i korzenie. Przetwory z korzenia służą do pobudzania błon śluzowych gardła i krtani a także zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, ułatwiają rozpuszczanie kamieni moczowych. Wyciąg z korzeni zmniejsza napięcie mięsni gładkich górnych dróg oddechowych. ODWAR Z KORZENIA-pół łyżki rozdrobnionych korzeni  zalać szklanką wody o temp. pokojowej, gotować pod przykryciem do 2min., po czym odstawić na 15 min i przecedzić. Należy pić od 2-5 razy dziennie od 1-2 łyżek po jedzeniu w schorzeniach górnych dróg oddechowych.

ZIOŁA WYKRZTUŚNE- zmieszać 50g biedrzeńca i liści podbiału z 25g liści babki  i kwiatów maku polnego. Zalać 1 łyżkę ziół  1 szklanką wody gorącej i ogrzewać do wrzenia od 2-3min, po czym odstawić na 10 min. i przecedzić do termosu.  Pić 3-5 razy dziennie po 1 łyżce jako środek wykrztuśny.

W kolejnych artykułach napiszę o kolejnych ziołach i ich działaniu, zastosowaniu… a więc zaglądajcie na profil i szukajcie. Pozdrawiam,

*Róża*

 

 

 

Kategorie:

Porady życiowe, Płeć i ciało

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl