Róża
Dziś następne dwie rośliny.
Pierwsza to KALINA KORALOWA. W Polsce spotyka się tę roślinę w lasach i zaroślach nad brzegami wód, na terenach nizinnych, a w górach tylko w niższych partiach. Jest celowo sadzona również w parkach jako roślina ozdobna o koralowo czerwonych owocach. W Polsce jest pod ochroną. Kalina ma pędy do 4m.
S U R O W I E C- do celów zielarskich zbiera się wczesną wiosną korę z młodych gałązek 2,3letnich. Zbiera się również owoce, które dojrzewają we wrześniu.
D Z I A Ł A N I E -rozkurczowe /na mięsień macicy/.Wyciąg z kaliny hamuje krwawienia z narządów rodnych i zmniejsza ryzyko poronienia. W żylakach odbytu jest niezastąpiony, obniża ciśnienie tętnicze.
P R Z E T W O R Y- odwar z kory kaliny. 1 łyżkę kory zalać 1 szklanką gorącej wody, po czym ogrzać do wrzenia i gotować pod przykryciem 5 min. Odstawić na 15 min., przecedzić. Pić 1-2 łyżki stołowe 3-4razy dziennie po jedzeniu w zaburzeniach miesiączkowania.
C Z O P K I- doodbytniczo 1 czopek na noc w żylakach odbytu /HEMOROL firmy HERBAPOL/w przypadkach cięższych 2-3 czopki w środku dnia.
D Z I A Ł A N I E N I E P O Ż Ą D A N E- nudności i mdłości przy przekroczonych dawkach.
Druga roślina to JEMIOŁA POSPOLITA. W Polsce spotyka się tę roślinę na terenie całego kraju na topolach, lipach, brzozach i sosnach.
S U R O W I E C - do celów leczniczych zbiera się szczyty pędów i suszy w suszarniach w temp do 25st C. Ziele jemioły to Herba Visci.
D Z I A Ł A N I E- wodne i alkoholowe wyciągi obniżają ciśnienie krwi. Składniki ziela hamują czynność serca, następuje osłabienia napięcie ścian naczyń krwionośnych. Ma też działanie moczopędne.
D Z I A Ł A N I E N I E P O Ż Ą D A N E- wymioty, kolki, majaczenia i drgawki.
Z A S T O S O W A N I E- przy wahającym ciśnieniu, przyspieszonej akcji serca, w okresie przekwitania. Zaleca się w nadmiernych krwawieniach, a także krwawieniach płucnych, krwawieniach z nosa. Ziele jemioły jest składnikiem Sklerosanu/ Herbapol, Cardiosanu/Herbapol.
P R Z E T W O R Y- macerat w nadciśnieniu.1/2 łyżkę rozdrobnionej jemioły zalać 1-1 ½ szklanki wody ciepłej i macerować 15 min. po czym przecedzić i pic 2,3 razy dziennie 1/4-1/3 szklanki między posiłkami.
Wino z jemiołą- 40g świeżych liści zalać 1 l białego, słodkiego wina i pozostawić na 10 dni, przecedzić po czym pić 2 razy dziennie ¼ szklanki przed jedzeniem w nadciśnieniu. Kurację stosować przez 2 tygodnie.
Wyciąg alkoholowy za świeżego ziela jemioły- przyjmować po 20-40 kropli w kieliszku wody 2-3razy dziennie między posiłkami. Działa silniej niż macerat w nadciśnieniu i miażdżycy. Intractum Visci/HERBAPOL/
Iscador/ Weleda, RFN/ampułki z wodnym wyciągiem zebranym z jabłoni, sosen, dębów, stosowany w nieoperacyjnych postaciach nowotworów.
Plenosol/ Madaus, RFN/ampułki jako środek przestrajający w zesztywnieniu kręgosłupa, zwyrodnieniu stawów oraz środek przeciwnowotworowy/ Aawsze jednak wizyta u lekarza niezbędna/
Wkrótce ciąg dalszy...
*Róża*
Porady życiowe