Poleć znajomemu

Wpisz poniżej adres email znajomego, aby polecić mu tę stronę!
Możesz wpisać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami


Podpisz się, aby twój znajomy wiedział od kogo jest wiadomość:

Tekst załączony do wiadomości


wizytauwrozki
Newsletter
Arnika górska I Babka Lancetowata- właściwości i zastosowanie
Autor:
Róża

ARNIKA GÓRSKA-w Polsce rośnie rzadko... najczęściej w Sudetach, Karpatach. Łodyga arniki ma 60cm długości. Ma żółte kwiaty. Jest pod ochroną, ale uprawia się ją specjalnie do celów leczniczych.

S U R O W I E C- kwiatostan w początkowym stadium kwitnienia, zbiera się, suszy w cieniu, w miejscu przewiewnym. Arnika łąkowa dostarcza również wartościowego surowca.

D Z I A Ł A N I E- przetwory z arniki mają korzystny wpływ na układ krążenia, podnoszą ciśnienie krwi, pobudzają oddech. Arnika ma też działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe w obrębie obwodowych naczyń żylnych oraz naczyń mózgowych. Wyciąg z arniki podawany doustnie wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, zwiększa ilość wydalanego moczu. Związki arniki w przypadku uszkodzeń zewnętrznych skóry są bardzo skuteczne.

 D Z I A Ł A N I E  N I E P O Ż A D A N E-przedawkowanie doustne powoduje ból głowy, brzucha, wymioty, biegunkę a nawet utratę oddechu… ARNIKI  NIE MOŻNA PRZYJMOWAĆ- /w stanach zapalnych żołądka i jelit, krwawieniach z przewodu pokarmowego, stanach pozawałowych/. Nie jest wskazane stosowanie na otwarte rany, oparzenia 3 stopnia.

Z A S T O S O W A N I E- w zaburzeniach wieńcowych w wieku podeszłym, osłabieniu mięśnia sercowego na tle miażdżycowym, w stanach zapalnych naczyń krwionośnych w nogach. Najbardziej popularne jest podawanie przetworów z arniki na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia 1 i 2 stopnia, wylewy podskórne, owrzodzenia, owrzodzenia jamy ustnej a także w zapaleniu ścięgna, stawów, nerwów, bólach barków.

P R Z E T W O R Y- ZIOŁA Z ARNIKĄ-zmieszać 50g kasztanowca/kwiaty/, jarzębiny, głogu oraz 20g arniki. łyżkę mieszanki  zalać w termosie 2 szkl. wrzącej wody, po 1 godz. przecedzić. Pić w ciągu dnia  małymi porcjami  w stanach zapalnych, zakrzepowych naczyń krwionośnych w nogach.

NALEWKA ARNIKOWA- Tinctura Arnicae /HERBAPOL/;wewnętrznie po 15 kropli w kieliszku wody 1-2 razy dziennie po jedzeniu, gdy ciśnienie spada i w dusznościach... Nie przesadzać w ilościach aplikowania!!!!TO TEŻ JEST LEK!!!! Korzystnie jest tę nalewkę łączyć z  z nalewką z głogu. Zewnętrznie stosować w formie kompresów po dodaniu do 20g nalewki arnikowej, 50 g gliceryny, 60g wody i pół łyżeczki octu.

ODWAR Z ARNIKI- pół łyżeczki kwiatów zalać 2 szkl. wody ciepłej, ogrzać do wrzenia i gotować ok. 5 min... Odstawić na 10 min., przecedzić, dodać 50g gliceryny, 1 łyżeczkę octu, i stosować do okładów.

NAPAR ARNIKOWO RUMIANKOWY- zmieszać po 30g kwiatów arniki, rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki, pół l wody wrzącej, postawić pod przykryciem, po ostudzeniu przecedzić. Stosować do okładów, przemywać w egzemie, do płukania jamy ustnej i gardła. POLECAM!!!!


BABKA LANCETOWATA-w Polsce bardzo popularna, rośnie właściwie wszędzie. Na łąkach, trawnikach, jest chwastem.

SUROWIEC-do celów leczniczych w postaci liści oraz kwiatów... Zbiera się od maja do września najlepiej liście bez ogonka. Suszyć w suszarni w 40 st C.

DZIAŁANIE- przetwory z liści mają działanie przeciwzapalne na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, działają przeciwbakteryjnie, mają działanie wykrztuśne. Wyciągi wodne z babki  chronią organizm przed wirusami, rozwojem nowotworów a sok z babki /świeży/ przyspiesza gojenie ran.

P R Z E T W O  R Y-:

ODWAR Z LIŚCI BABKI- 1 łyżkę babki zalać półtora szklanki wody ciepłej i doprowadzić do wrzenia 5 min., odstawić na 15min, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki w nieżycie jelit, biegunce. Można ten odwar stosować również  do płukań, okładów, przemywań. Do przemywania oczu rozcieńczyć przegotowaną wodą  w proporcji 1:1.

ZIOŁA PRZECIWBIEGUNKOWE-zmieszać po 15 g liści babki, kwiatów rumianku, kory dębowej, owoców borówki czarnej, ziela rdestu ptasiego oraz po 10g kłącza pięciornika  i porostu islandzkiego...Zalać 1 łyżkę ziół,  1 szkl. wody ciepłej, ogrzać do wrzenia pod przykryciem 5min., odstawić na 15min, przecedzić. Pić 3 razy dziennie przed jedzeniem 1 szkl. odwaru jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy,

ZIOŁA DO OKŁADÓW OCZNYCH-zmieszać po 20gliści babki, kwiatów malwy, oraz po 10g kwiatów jasnoty białej i rumianku. Zalać pół łyżki mieszanki 2/3 szklanki wrzątku i zaparzać 20min., odstawić na 10 min, przecedzić. Stosować jako okład na oczy przeciwzapalnie, bakteriobójczo.

SYROP WYKRZTUŚNY-/wkrótce jesień, słotne dni, czas przeziębień, przyda się/

-100g świeżych liści pociąć, dodać 100ml wody ostudzonej, przegotowanej, zmiksować. Wycisnąć sok z miazgi, przesączyć przez gazę, rozpuścić w nim 100g cukru, ogrzać do wrzenia. Rozlać do małych butelek, przechowywać w lodówce. Stosować po 1 łyżeczce  kilka razy dziennie jako środek wykrztuśny dla dzieci i młodzieży.

ZIOŁA PRZECIW ŻYLAKOM ODBYTU-zmieszać 25 g babki/liście/, malin, oraz 100g mieszanki VAGOSAN. Do 2l wody ciepłej dodać 6 łyżek ziół, ogrzać do wrzenia, odstawić na 10 min… Przecedzić do miski i użyć do tzw. "nasiadówki" przez 15 min w temp. 37-38st C, po czym odbyt osuszyć, posmarować maścią nagietkową...


ŻYCZĘ POWODZENIA  w kuracji naturals  i dużo zdrowia!!! wkrótce cd.

Pozdrawiam bardzo serdecznie,

 *Róża*

 

Kategorie:

Porady życiowe

Copyright 2010 © Wizytauwrozki.pl